Svatomartinský jarmark

      

Prominent CZ s.r.o., Podralský nadační fond ZOD, ZOD Brniště a.s. a obec Brniště srdečně zvou na

 

Svatomartinský jarmark a krůtí hody

11. 11. 2017

od 10.00 hod v areálu lesního Zátiší

 

  Zveme všechny milovníky tradic, bujarého veselí a dobrého jídla na třetí ročník Svatomartinského jarmarku spojeného s Krůtími hody. Přijďte si s celou rodinou užít den plný dobré nálady, seznámit se s tradičními řemesly a ochutnat produkty regionálních výrobců.

 

   

   Již v minulosti býval svátek svatého Martina jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Lidé se scházeli s přáteli nad bohatě prostřenými stoly, ochutnávalo se první víno z podzimní sklizně, konaly se poutě a trhy. Děti a hospodáři pak očekávali první sníh, neboť „Martin přijíždí na bílém koni“. V německy mluvících zemích byl neodmyslitelnou součástí oslav také průvod, v jehož čele kráčel svatý Martin na bílém koni. V Brništi jsme pro vás všechny tyto tradice znovu oživili.

  

   Na programu jsou jako vždy také různé tvořivé aktivity pro děti i dospělé. Děti tak mohou navštívit tvůrčí dílničky PNF ZOD, ze kterých si odnesou nejeden krásný výrobek, který jim bude připomínat svátek svatého Martina. Letos budeme společně vyrábět svatomartinské koně, lampiony, erby a jiné. Během tvoření se nemusíte bát zimy – náš stan s dílničkami bude po celý den vytápěn.

 

   K svátku svatého Martina patří také tradiční pečená husa. Tu si ovšem v Brništi nahradíme svatomartinskou krůtou, kterou si u nás budete moci dát se zelím a knedlíkem ke svátečnímu obědu. Protože byl v loňském roce veliký zájem o pokrmy z krůtího masa, rozhodli jsme se také letos nenechat nic náhodě a milovníci dobrého jídla si tak přijdou na své v našich stáncích s krůtími dobrotami. Těšit se můžete na lahůdky na grilu, mezi které již neodmyslitelně patří krůtí burgery , krůtí plátek, klobásy a párečky a samozřejmě také celá uzená krůta. Ochutnat budete moci i podzimní speciality na zahřátí jako krůtí vývar či dýňové kyselo. Další možností pro mlsné jazýčky bude krůtí guláš a krůtí ovar. Také jídelní stany budou po celý den vytápěné.

 

   Během Krůtích hodů bude probíhat také soutěž o nejlepší krůtí řízečky, ve které se utká několik místních kuchařů a kuchařek. Návštěvníci se koupí náramků budou moci stát porotci této soutěže a po ochutnání vzorků od každého soutěžícího rozhodnout o tom nejlepším soustu. Počet náramků bude omezen, proto neváhejte a přijďte objevit ten nejlepší brnišťský řízeček!

 

   Novinkou letošního roku je řeznická show, kde nám místní řezníci z firmy Prominent CZ s.r.o. předvedou, jak rychle se dá naporcovat krůta, nebo jak se plní klobásy. Celé své počínání nám budou doplňovat odborným komentářem.

 

Program i sortiment jarmarku bude bohatý, proto přijďte do Brniště strávit den plný tradic, dobrého jídla a milých setkání a připomenout si tak jeden z klasických svátečních dnů našich předků.

Po celém areálu budou připravené otevřené ohně na zahřátí a probíhající aktivity budou živě přenášeny na velkoplošnou obrazovku.

 

 

Program:

 

10:00 zahájení jarmarku

 

11:00 loutkové divadlo „Máša a tři medvědi“ od Sváťova dividla

 

11:30  zahájení soutěže o nejlepší krůtí řízeček

 

12:00  vyprávění o sv. Martinovi

 

12:30  vystoupení šermířské skupiny Lepus z Libochovic

 

13:30 řeznická show

 

14:00  vyhodnocení soutěže o nejlepší krůtí řízeček

 

14:30  pohádka pro malé i velké „Vánoce v Himalájích“ od Divadla Krabice Teplice

 

15:00  živá hudba

 

15:30 představení Ranche Bánov

 

16:00  příjezd svatého Martina na bílém koni

 

16:30 průvod se svatým Martinem a lampiony ke kostelu sv. Mikuláše

 

 

Po celý den :

 

krůtí hody – krůtí speciality všeho druhu

 

ochutnávka a prodej vín

 

regionální a řemeslný trh

 

ukázky tradičních řemesel

 

svařené víno a teplá medovina

 

 

Workshopy pro celou rodinu

 

výroba svatomartinských koní

 

výroba erbů a mečů

 

výroba lampionů

 

výroba masek

 

a spousty dalších

 

 

Více informací naleznete na webu:  www.svatymartinbrniste.cz 

 

 

 

Aktuality ke Svatomartinskému jarmarku můžete sledovat také na facebooku: https://www.facebook.com/events/1746809642291114/

 

           

 

Změna programu vyhrazena.

 

Mediálním partnerem akce je  rádio Contakt Liberec.