Ekokroužek

 

Ekokroužek je primárně určen dětem na prvním stupni ZŠ.

Otevírá dětem ekologická témata hravou formou, učí je aktivnímu přístupu k životnímu prostředí a odpovědnosti za své chování k přírodě.

Poznáváním přírody, okolí našeho domova, životního prostředí, krajiny, stejně jako poznáváním nás samých, naší kultury, zvyků, tradic a zemědělství se snažíme v dětech upevnit vztah k domovu.

Učení je doplněno výtvarnými i pohybovými aktivitami

V rámci ekokroužku jsou pořádány také exkurze, kdy se doprava řeší autobusem.

 

Ekokroužek bude probíhat každý čtvrtek od 15.30 do 17.00 v Ekocentru :)

Kroužek poznávání přírody a Kroužek sběru, zpracování a využití bylinek a plodů

 

Program na rok 2017/2018

 

  5.10. 2017 Proč jsou rostliny zelené? Vyzkoušíme si extrakci listové zeleně 

12 .10. 2017 Mimikry a výstražné zbarvení – kdo a proč se maskuje?

19. 10. 2017 Využití přírodních barviv - jak se barvilo dříve? Barvení látky pomocí přírodnin

  2. 11. 2017 Jak listy mění barvu?

  9. 11. 2017 Pomáháme zvířátkům přezimovat - domečky pro ježky

16. 11. 2017 Výroba krmítek a co do nich patří

23. 11. 2017 Ptáci, kteří přezimují - poznáte je?

30. 11. 2017 Výroba netradičního krmelce - "strašák hojnosti"

  7. 12. 2017 Kam s ním? Cesta odpadu, výroba dárečků z recyklovaných materiálů

14. 12. 2017 Sklo, papír, plast - vším se dá ozdobit stromeček!

11. 1. 2018 Díky čemu a jak rostliny a zvířata přežívají zimu? Plníme krmítka i krmelce

13. 1. 2018 sobota - Noční pozorování přírody - kdo bloudí dlouhými zimními nocemi? Nocování v Ekocentru s pohádkami H.Ch. Anderesena

18. 1. 2018 Zima je důležitá - jak příroda odpočívá? Proč je důležitý sníh? K čemu je dobrý mráz?

25. 1. 2018 Krásy zimy, aneb led, ledopády a jiná úchvatná díla. Bezpečnost při zimních sportech - pevnost ledu, namrzlé cesty, rampouchové převisy

  1. 2. 2018 Zpracování a využití dřeva, problematika kácení lesů, plantáže na dřevo

  8. 2. 2018 Exkurse v dřevařské dílně – zpracování dřeva zblízka, představení tradičního řemesla

15. 2. 2018 Život ve dřevě - hmyz, hnízdící ptáci; vyrábíme ze dřeva - hmyzí hotel, totemy přírody

  1. 3. 2018 Výlet do záchranné stanice

  8. 3. 2018 Doba pupenů a mláďat - poznáte stromy i bez listů?

15. 3. 2018 Bylinky v kuchyni - k čemu jsou dobré a která nejvíc voní? Příprava čaje proti jarní únavě

22. 3. 2018 Voda, půda, vzduch - prostředí plné života

  5. 4. 2018 Ukliďme příkopy! Jarní úklid přírody

12. 4. 2018 Jak vzniká půda a proč ji chránit? Založení žížalária

19. 4. 2018 Jarní práce na zahrádce - průzkum vlastností půdy, zasetí zeleniny

26. 4. 2018 Typy půd, hlína a řemeslo

 

 

Děti z ekokroužeku se zúčastnily a zvítězily v soutěži Českého Švýcarska o.p.s. na téma "Návrat do divočiny         Českého Švýcarska". GRATULUJEME k vítězství v kategorii kolektivní práce.

 

   Výsledková listina a informace o soutěži naleznete  ZDE

 

 

 

 

 

Program na rok 2016/ 2017

 

4.10.2016 Stromy v Česku, cizokrajné stromy Jabloně, třešně, meruňky,… ty všechny známe z našich zahrad a alejí. S jakými stromy se ale můžeme setkat v jiných zemích, třeba na dovolené u moře? Kde roste kiwi, jak vypadá pistáciovník a roste banán na stromě? Ochutnávka různých druhů ovoce.
11.10.2016 Nejstarší stromy na světě Jak starý je nejstarší strom? Co všechno by si mohl pamatovat? Jak vypadaly stromy v pravěku? Stromy mohou růst až tisíce let a pokud je nic nezraní a nic jim nechybí, budou růst neustále. 
18.10.2016 Vlastní zpracování plodin Marmeláda, kompot, mošt, křížaly,… to všechno a mnohé další se dá připravit z ovoce a zeleniny, které jsme vypěstovali a sklidili. Pojďme si připravit zdravé zásoby na zimu.
22.10.2016 Kreativní sobota s Ivou Sobotní tvoření, vaření a pečení zaměřené na období podzimu, který je na vrcholu svých sil.
1.11.2016 Procházka v parku s arboristou/dendrologem Každý strom je jiný. Zajímavosti se dozvíme od odborníka na stromy - arboristy či dendrologa.
8.11.2016 Zvířátka v lese také slaví sv. Martina Svatý Martin přijíždí na bílém koni. V tento den se může objevit první sněhová nadílka a zvířátkům tak přibyde starost se shánením potravy. Pojďme jim pomoci, stejně jako sv. Martin pomohl prochladlému žebrákovi, a přinesme jim něco dobrého do lesa. Kromě dobrého skutku se také podíváme, jak se příroda připravila na zimu.
15.11.2016 Jak přezimují zvířata? Tažní ptáci již odletěli do svých zimních sídlišť, jiní k nám na zimu zase přiletěli. Jak ale zimu zvládají zvířátka, která nikam neodlétají? Kdo zimu prospí a kdo je čilý celý rok? A jak se chrání před mrazem? Zamyslíme se, jak můžeme zvířátkům v zimě pomoci.
17.11.2016 Kreativní "čtvrtek" s Ivou

Opět nás čeká den plný tvoření a vlastnoruční přípravy oběda. Blíží se začátek adventu, tak si zkusíme vyrobit něco z vánoční výzdoby

29.11.2016 Zvířata na Tlustci v zimě Půjdeme se podívat, kdo ze zvířátek již usnul, kdo na poslední chvíli shání zásoby a komu se s přicházející zimou život nemění. Zkusíme najít a poznat stopy některých obyvatel a některé živočichy se nám třeba poštěstí i zahlédnout.
6.12.2016 Sv. Mikuláš - sušení ovoce, příprava besídky Svátek sv. Mikuláše má dlouhou tradici. Děti dostávají dobroty za vzorné chování během uplynulého roku, a zlobidla naopak postraší čerti výletem do pekla a obdarují je uhlím nebo bramborou. Dříve však v balíčku nebyly bonbóny a čokoláda, nýbrž čerstvé i šušené ovoce nebo oříšky. Připravíme si zdravý obsah mikulášského balíčku a připravíme se na naši vánoční besídku.
13.12.2016 Vánoční besídka Poslední ekokroužkové setkání před Vánoci strávíme společně při tónech vánočních koled, ochutnávání cukroví a sušeného ovoce. 
  VESELÉ VÁNOCE A  ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK!
 3.1.2017 Tři králové - tradice, obyčeje, začátek masopustu Svátek Tří králů je hranicí mezi dvěma významnými obdobími - ukončuje čas Vánoc, proto lidé v tento den většinou uklízí vánoční stromečky, a zahajuje období masopustu - času hodování a veselí před postní předvelikonoční dobou. Jak se tři králové jmenovali a co Ježíškovi přinesli? Dozvíme se také, že písmena K+M+B neoznačují jména králů.
10.1.2017 Jak přezimuje rybník Projdeme se kolem okolních rybníků a podíváme se, jestli je některý z nich zamrzlý. Jak je možné, že ryby v rybníce v zimě nezmrznou? A víte jak silný musí být led, aby bylo bezpečné na něm bruslit? Zamrzlý rybník ovšem není jen místo pro zábavu - některá zvířata zde mohou uváznout.

17.1.2017

 

 

Nosíme dary do lesa, odlitky stop Zima je v plné síle a tak se vydáme do lesa s plným košem dobrot pro zvířátka. Čím jim uděláme radost a co naopak do krmelců a krmítek přijít nesmí? Že je u krmelců celkem rušno nám prozradí všudypřítomné stopy - zkusíme si některou odlít ze sádry.
24.1.2017 Kdo žije kolem nás? Zimní období je idelní pro pozorování ostatních obyvatel přírody. Hladová zvířátka jsou při hledání potravy méně obezřetná a zanechávají více stop. Ptáčky na krmítku zase můžeme pozorovat v celé jejich kráse. Poznáte podle obrázků a zvuků, kdo bydlí v sousedství?
31.1.2017 Masopustní rej Masopust je doba veselí, hodování a radosti. Lidé si užívají před čtyřicetidenním předvelikonočním půstem a chybět nesmí ani tradiční masopustní průvod. Vyrobíme si masopustní masku a pro mlsné jazýčky připravíme boží milosti.
4.2.2017 Tradiční nocování v Ekocentru Zhasněte světla, sfoukněte svíčky - nejkouzelnejší věci se dějí po setmění. Připravíme si dobrou večeři, přečteme si krásné pohádky a vypravíme se na dobrodružnou cestu za pokladem.
7.2.2017 Zima nekončí - postavme si ufoláka Koště, hrnec, uhlí, mrkev - dokážete si představit sněhuláka bez nich? Pojďme si takového postavit! Sníh umí nejen bavit, ale také je důležitý pro pole.
14.2.2017 Recyklace a třídění odpadu Všichni jsme se již naučili třídit odpady do barevných popelnic. Co se děje s plasty, sklem a papírem dále? Jak ze zmačkaných PETlahví vznikne opět něco nového? Sami si zkusíme vyrobit ze starého plastu něco pěkného a ukážeme si, že krásné není jen to, co je nové.
25.2.2017 Kreativní sobota s Ivou Sobotní tvoření, vaření a pečení , při kterém se budeme pomalu připravovat na masopust.
28.2.2017 Bezpečnost na farmách, ve včelínech Péče o zvířata a hospodaření může být zábava, ale stejně jako při jakékoli jiné práci se může přihodit úraz. Jak se zaměstnanci mohou chránit před nečekaným jednáním chovaných zvířat? A na co všechno si musí dávat pozor? Dozvíme se, kde všude může číhat nebezpečí.
7.3.2017 První znamení jara - zvířátka doma i v lese Zima se nenávratně chýlí ke svému konci a nastává období bujení, pučení a nového života. Začínají se vracet někteří tažní ptáci, zimní spáči se pomalu porobouzí a v přírodě se objevuje stále více zelené barvy. Nezaměnitelným symbolem jara jsou všechna mláďata - jehňátka, zajíčci, kuřátka, kačátka,... Povíme si, jak tato mláďata vypadají po narození, co všechno již umí a že ne každé opuštěné mládě je opravdu opuštěné.
14.3.2017 Už se nám stýskalo - rychle na zahrádku Zima už je za námi a vše se začíná probouzet. Nejvyší čas vyrazit na naši zahrádku, kde nás čeká spousta práce. Po zimě je potřeba připravit půdu na zasetí semínek, abychom se v létě mohli těšit na bohatou úrodu.
21.3.2017 Ukliďme příkopy - zpracování odpadu Tradiční jarní úklid našeho okolí a opětovné použití již vysloužilých plastů - vyrobíme si něco krásného!
28.3.2017 Zázračné stvoření - včela Pilný jako včelička - již každý tuto větu někdy slyšel. Včely musí být skutečně pilné, aby stihly všechno, co je potřeba. Víte, kolik pylu je potřeba na 1 kg medu? A jak dlouho musí včela takové množství sbírat? Povíme si něco o fungování včelího úlu a o práci včelaře.
4.4.2017 Kontrola zahrádky, výroba medových pochoutek Před pár týdny jsme zaseli naše první semínka. Půjdeme zkontrolovat, jak se jim daří, jestli už vykoukla z půdy a jestli mají vše potřebné ke svému růstu. Již víme, kolik včelí píle se skrývá za sladkým medem a o to více nám tak budou chutnat dobroty, které si s medem připravíme.
11.4.2017 Velikonoce - svátky jara Vše už se nám zelená a nic tak nebrání tomu, abychom si užili svátky jara naplno. Velikonoce jsou tu a my se na ně řádně připravíme! Povíme si něco o historii, o tradicích, vyzkoušíme si uplést pomlázku, ozdobíme kraslice a upečeme si voňavé velikonoční perníčky.
18.4.2017 Exkurse - včelín Již víme, že včely jsou úžasná stvoření, bez kterých bychom se neobešli. Jak ale vypadá včelí farma? Co všechno musí správný včelař umět a na co si musí dávat pozor?  A jak vypadají nástroje na zpracování medu? Získat sladkou zlatou pochoutku není tak jednoduché...
  22.4.2017  DEN ZEMĚ VELKÝ VALTINOV
25.4.2017 Vyrob si čarodějnici! Odedávna je noc z 30. dubna na 1. května považována za magickou. Lidé věřili, že v tuto noc mají temné síly největší moc a zapalovali na vyvýšených místech ohně pro svou ochranu. Vyrobíme si malou čarodějnici, která nás možná naučí pár kouzel.
2.5.2017 K čemu slouží bylinky? Jsou voňavé, krásné a zdravé. Kdo? Bylinky! Zkusíme je rozeznat podle vůně, povíme si, na co která bylinka pomáhá a společně si uvaříme vlastní bylinkový čaj, proti některému neduhu. Malou bylinkovou památku si také odneseme domů.
9.5.2017 Tradiční den matek

Půjdeme se projít a nasbíráme pár přírodnin, které hned použijeme na výrobu krásného přáníčka. Pro koho bude? No přece pro všechny maminky! 

Nasbíráme i pár rostlinek do našehobudoucího herbáře.

16.5.2017 Herbář Nemáte doma atlas rostlin? Nevadí, vyrobíme si vlastní! Na procházce nasbíráme květiny, které nás zaujmou, dáme je vylisovat a vyrobíme si herbář, který nás potěší a zároveň i něco naučí.
20.5.2017 Výlet do Českého Švýcarska Protože jsme vyhráli ve výtvarné soutěži vstup do Domu Českého Švýcarka, pojedeme se tam podívat!
23.5.2017 Sběr úrody, práce na zahrádce Pomalu se blíží léto a naše zahrádka nám začíná oplácet naše jarní snažení. Posbíráme zralé plody, zkontrolujeme, kolik jich ještě čeká na dozrání a jestli mají naše rostlinky dostatek všeho, co potřebují pro tvorbu sladkých plodů. Vytrháme plevel a dáme pozor na škůdce.
30.5.2017 Den dětí Také děti mají svůj den, který patří jen jim. Užijeme si hry, vyrobíme si něco pro radost a připravíme si chutnou svačinku. 
6.6.2017 Nebojím se pohybu Ve zdravém těle zdravý duch. Pojďte s námi vyběhnout ven, pořádně si zacvičit a rozhýbat tělo. Povíme si, jak správně nastartovat svaly a připravit je na práci nebo u kterých cviků si musíme dávat pozor.
13.6.2017 Letní olympiáda Jak často se koná olympiáda? Jaké sporty na ní můžeme vidět? A co znamenají olympijské kruhy? Zasportujeme si, poměříme síly s kamarády a zkusíme zjistit, jestli se dříve sportovalo jinak. Naučíme se správnému sportovnímu chování.
20.6.2017 Zraje ovoce - výroba marmelády Ovoce, které nám uzraje, nemusíme hned sníst. Můžeme si třeba připravit domácí marmeládu, na které si budeme moct pochutnat i v zimě. Jak se taková marmeláda dělá? To si vyzkoušíme!
30.6.2017 Tradiční noc pod hvězdami Vezměte spacáky, připravte baterky a hurá na přivítání prázdnin pod širým nebem!

 

 

Ekokroužek/Agrokroužek podpořil Liberecký Kraj v projektu "Ekokoroužek, Agrokroužek 2,  r.č.OLP/3491/2016"