Turistické cíle

Dubnice - kostel Narození Panny Marie

V letech 1699 - 1702 byl postaven kostel Narození Panny Marie.

Galerie Česká brána

Je jednou z dominant města Bělé pod Bezdězem, která žije svým kultůrním životem.

Lemberk

Zámek Lemberk leží v malebné podhorské krajině Lužických hor, téměř při samých severních hranicích našeho státu. K jeho vybudování byl zvolen strmý ostroh na jednom z krajních výběžků ještědského hřbetu - hora Krutina.

Prameniště Ploučnice

Toto prameniště je označováno za jedno z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě.

Vrch a hrad Ronov

Vrchol a svahy kopce Ronov je v nadmořské výšce 552,4 m severovýchodně od Blíževedel.

Zřícenina hradu ralsko

Nedaleko Mimoně, na vrcholu kopce Ralsko, stojí zřícenina stejnojmenného hradu, z něhož je krásný rozhled do dalekého okolí.

zámek zákupy

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

VVYHLÍDKA ŠVÝCÁRNA V LUŽICKÝCH HORÁCH

Nově otevřená vyhlídka se nachází nad malou obcí Drnovec na jihovýchodním skalnatém výběžku kopce Zelený vrch. Dominantou této vyhlídky je překrásný výhled k jihu na rozlehlou krajinu a kopce Českolipska. K vyhlídce se lze dostat po žluté značce ze Cvikova.

PRŮRVA PLOUČNICE

Řeka Ploučnice zde vede unikátní stometrovou průrvou uměle vytesanou v pískovci, která přechází ve skalní tunel.

BÍLÉ KAMENY

Morfologicky výrazná skupina asi 20 m vysokých skal má nápadně bílou barvu a oblé tvary, připomínající sloní hřbety.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Historické jádro je městskou památkovou zónou. Na náměstí je morový sloup. Ve městě je i klášter s barokní bazilikou svatého Vavřince a svaté Zdislavy.

PEKELNÉ DOLY

Největší pískovcové uměle vytvořené jeskyně v Evropě. Komory jsou vysoké 2 - 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu. Jeskyně se proslavily natáčením pohádky “S čerty nejsou žerty” v roce 1984.

SLOUP V ČECHÁCH

V obci se nachází zámek se sochami Matyáše B. Brauna a skalní hrad ze 13. století - Stříbrník.

MÁCHOVO JEZERO

Největší rybník v Libereckém kraji založený ve 14. století. Dosahuje hloubky 12 m a je dnes využíván hlavně pro rekreaci.

VRANOVSKÉ SKÁLY

Skupina pískovcových věží na jižním úpatí kopce Ralska. Skály mají různé barvy, od téměř bílé a žluté až po cihlově červenou. Nejznámější z nich je Juliina vyhlídka s do skály vytesanými schody a vyhlídkovou plošinkou.