MŠ - dlouhodobá spolupráce

Dlouhodobá spolupráce v oblasti EVVO má u dětí lepší výsledky v oblasti změny postojů, motivace a připravenosti jednat ve prospěch životního prostředí než jednorázové výukové programy.

 

Školám a školkám nabízíme dlouhodobou spolupráci ve formě cyklů enviromentálních výukových programů zaměřených na oblast zemědělství.

Cyklus programů zahrnuje 4 výukové programy s jednou třídou v průběhu školního roku.

Výukové programy jsou připravovány aktivní formou, při které jsou děti seznamovány s daným tématem pomocí jednoduchých her. Díky připraveným aktivitám je u dětí procvičováno smyslové vnímání, smysl pro orientaci, paměť, obratnost a postřeh. Závěr programů je věnován tvořivé činnosti.

 

Výukové cykly programů

Místo konání: Ekocentrum Včelín a venkovní prostory
Doporučená věková skupina: předškoláci (5-6 let), 1. tř. ZŠ

Čas: 4x90 min.

Maximální počet dětí: 25

Období konání: celoročně

Účastnický poplatek: 320 Kč/dítě/cyklus

 

Užitkové rostliny

Výukový cyklus zahrnuje tyto programy:

Brambory

Naučíme se poznat bramboru podle listů a zkusíme si jich pár vykopat. Řekneme si, proč jsou brambory hodnotnou součástí jídelníčku a co všechno se z nich vyrábí.

Jablíčko

Podíváme se, z čeho jablíčko vzniká a jak roste, a povíme si, co se s jabloní děje během roku. Seznámíme se i s ostatními obyvateli ovocného sadu.

Zelenina

Společně objevíme více i méně známé druhy zeleniny, řekneme si, které jejich části se jedí, a některé z nich také ochutnáme. Vysvětlíme si, proč je pro nás zelenina důležitá a připravíme si něco zdravého na zub.

O lnu, aneb jak krtek ke kalhotkám přišel

Spolu s krtečkem a jeho kamarády se vydáme po stopách výroby látky. Ukážeme si, odkud se berou vlákna, jak nich vznikne nit a jak se z nití vyrobí plátno. Prohlédneme si staré nástroje a povíme si, jak fungovali a k čemu sloužily.

 

Užitková zvířata

Výukový cyklus zahrnuje tyto programy:

Zvířátka ze statku

Spolu s dětmí se vydáme po stopách zvířecích obyvatel statku. Seznámíme se s hospodářskými zvířátky od králíků přes prasátka, až po ovce či krávy. Dozvíme se, čím se krmí, jak se liší samec a samice jednotlivých druhů, proč se hospodářská a domácí zvířata chovají, jaký z nich mají lidé užitek. Vybraná zvířatka si děti budou moci pohladit a nakrmit.

Kdo to tady kdáká

Děti se seznámí s různými druhy drůbeže. Dozví se, jak se jmenuje maminka, tatínek a mláďátko jednotlivých druhů drůbeže a kde vlastně bydlí. Při pozorování kachniček a slepiček přijdeme na rozdíly mezi hrabavou a vodní drůbeží. Zjistíme, jak se kuřátko ve vajíčku vyvíjí a na vlastní kůži vyzkoušíme, ja je těžké vyklubat se ze skořápky ven.

Letí, letí včelka, asi takhle velká

Společně se dozvíme, jak se "narodí" mladá včelka a z jakých částí se skládá její tělíčko. Představíme si jednotlivé členy velké včelí rodiny, jejich úlohu i společný život v úlu. Na modelu květiny si ukážeme, co včelka hledá, co sbírá a kam to nosí.

Pstruh Toník a jeho příhody

S kamarádem, pstruhem Toníkem, děti nahlédnou pod hladinu potoka. Na chvilku se promění v rybí vajíčko a projdou si společně celým vývojem ryby - od jiker a mlíčí, přes plůdek až ke krásnému potočnímu pstruhovi. Společně si pojmenujeme jednotlivé části těla ryby a pak rybku z pěnové hmoty složíme